Kultura
Pitrex
11 listopada 2023Chełmno. We mgle, ale razem w Narodowe Święto Niepodległości [ZDJĘCIA]
Pierwsi świętowanie rozpoczęli zwolennicy morsowania. O godz. 11 weszli do Jeziora Starogrodzkiego w strojach z elementami nawiązującymi swoją barwą do narodowych, z flagami i w dobrym nastroju. O godz. 12 świętowało już całe Chełmno.
Miejskie uroczystości poprzedziło złożenie kwiatów przez delegację Urzędu Miasta w Chełmnie przy pomniku Niepodległości. W samo południe 3 Pułk Saperów wystawił posterunek honorowy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie delegacje złożyły kwiaty, po czym wraz z orkiestrą wszyscy, trzymając biało-czerwoną flagę. przemaszerowali na rynek.
Tam wysłuchać można było oficjalnych przemówień, odczytano rozkaz o wojskowych awansach i odznaczeniach, odbyła się też uroczysta defilada.
Narodowe Święto Niepodległości w Chełmnie. Prezenty od przewodników, dla muzeum
Tradycyjnie, jak co roku, podczas święta podczas święta przekazano dary na ręce muzealników. Do zbiorów muzeum, Koło przewodników PTTK w Chełmnie przekazało trzy zdjęcia, wykonane przez chełmińskich mistrzów fotografii: Otto Wilkego, atelier Aleksandra Jacobiego oraz Carla Ellera.
Najstarsza fotografia wykonana została ok. 160 lat temu, czyli w latach 60-tych XIX w. przez Otto Wilkego, który prowadził swoje atelier w latach 1863-1883. Przedstawia nieznaną parę.
Pełne uroku zdjęcie, na którym fotograf utrwalił dwie dziewczynki z lalkami wykonane zostało w atelier Aleksandra Jacobiego, który prowadził działalność w Chełmnie w latach 1898-1900 przy Rynku 19.
Trzecia fotografia przedstawia dziewczynkę w stroju do I Komunii św. i wykonana została ok. 1910 r. w pracowni fotograficznej Carla Ellera przy ul. Hallera 4.
Narodowe Święto Niepodległości w Chełmnie. Mgła w całym mieście to nie przeszkoda
Na rynku nie brakowało zainteresowanych – w każdym wieku, pokazami sprzętu wojskowego, koncertem połączonej orkiestry dętej z Chełmna i Chełmży, czy animacjami z biało-czerwoną w tle.
Dla wszystkich była pyszna grochówka i słodki poczęstunek, co w chłodnym, wilgotnym od mgły dniu, było dużym wsparciem.
Wieczorem w kinoteatrze Rondo odbył się koncert „Popiół i Diament- Historia Polski w Muzyce” w wykonaniu wokalistki Kai Mianowanej wraz z zespołem instrumentalnym Warsaw Impressione Orchestra. Muzycy zabrali widzów w muzyczną podróż przez różne epoki historyczne, prezentując utwory kompozytorów m.in. takich jak Jerzy Matuszkiewicz, Zygmunt Konieczny, Waldemar Kazanecki, czy Czesław Niemen.
Zdjęcia z Narodowego Święta Niepodległości - Pitrex.